Filmler ve TV

En İyi Filmler – Tüm Zamanların En İyi 7 Filmi

En iyi 7 film

En iyi Filmler ! Tüm Zamanların En İyi Filmler listesini yaptığımız araştırmalar sonucunda dünya sıralamasında ilk 7 de bulunan filmleri derledik. İşte Tüm zamanların en iyi 7 filmi;

7- Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption – 1994)

Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli

Kendisini aldatan karısını ve onun sevgilini öldürdüğü gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkûm edilen Andy’nin başından geçenlerin anlatıldığı bir film. İş hayatında yakaladığı başarıyı aşk hayatında bulamayan Andy, Shawsank Hapishanesi’nde yaşanan kötü olaylar aksine hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tavırlarından dolayı çevresine umut kaynağı olur ve mahkûmlara başka bir bakış açısı verir. Yaklaşık 20 yıl kaldığı cezaevinden bir gece firar eder. Stephen King’in Kuşku Mevsimi (Rita Hayworth and Shawshank Redemption) adlı uzun öyküsünden uyarlanan bu filmde yönetmen koltuğunda Frank Darabont oturuyor. Başrollerini ise Morgan Freeman ve Tim Robbins bulunuyor. Bol ödüllü bu film, tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

6- Son Samuray (The Last Samurai – 2003)

Son samuray
Son samuray

1870’lerin Japonya’sında geçen bu filmin yönetmen koltuğunda Edward Zwick oturuyor. Batı yanlısı danışmanları ve gelenekçi samuray düzeni savunucuları arasında kalan genç imparatorun zorlu seçimlerini ele alan filimin başrolünde Tom Cruise oynuyor. Japon İmparatorluğu ordularını modernize etmek ve eğitmek için bir takım Amerikalı askerleri ülkelerine davet ederler. Bu askerlerin başında yüzbaşı Nathan Algren vardır. Girilen bir çatışmada yüzbaşı samurayların eline esir olarak düşer. Kendisine yakın ve merhametkar davranan samuray lideri Katsumoto sayesinde japon kültürü ve samuraylık özü ile tanışır ve etkilenir. Doğu Batı sentezinin keskin işlendiği bu film birçok dalda ödül almıştır.

5- Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest – 1975).

Guguk kuşu - en iyi filmler
Guguk kuşu – en iyi filmler

Jack Nickolson’ın oynadığı mizahi ve komedi filminin yönetmen koltuğunda Miloš Forman oturuyor. 1962 yılında Ken Kesey tarafından yazılan bu romanı, Lawrence Hauben sinemaya çok başarılı bir şekilde uyarlamıştır. İşlediği suçlardan dolayı tutuklanan McMurphy, cezaevinden kurtulmanın tek yolu olarak deli taklidi yapmayı kafasına koyar. Tımarhaneye girmeyi başaran McMurphy’nin aykırı davranışları, akıl hastanesindeki yönetimi de rahatsız etmeye başlar. Otoriter ve soğuk bir yapıya sahip olan hemşire Ratched ile McMurphy arasındaki mücadele, olayları başka bir yöne çeker. Bu iki zıt karakter arasındaki gerilim, McMurphy’nin yaptıklarının diğer hastalar üzerinde olumlu etki göstermesiyle daha da yükselecektir. Bir sinema klasiği olan bu film, tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

 

4- Tanrıkent (City of God – 2002)

Tanrı kent - en iyi filmler
Tanrı kent – en iyi filmler

Yönetmenliğini Fernando Meirelles ve Katia Lund’ın yaptığı bu film, birçok dalda ödül almıştır. Tanrıkent, Brezilya özelinde Latin Amerika merkezli uyuşturucu ve çete savaşlarının hikâyesini anlatıyor. Farklı iki hayale sahip iki arkadaş olan Ze ve Rocket’in hikâyelerine şahit oluyoruz. Rocket fotoğraf makinesi olmayan ama gazeteci olmak isteyen bir çocuktur. Arkadaşı Ze ise tam tersine suç işleyerek zengin olma hayalleri kurar. Film 2002’nin olay filmlerindendir. Rio De Janeiro’nun suç dolu mahallelerinden geçen ve gerçek hayatları konu alan bu filmi izlediğinizde gördüklerinizin karşısında şaşırmamak elde değil. Son derece etkileyici ve gerçekçi bir film izlemeye hazır olun.

3- Kar Küreyici (Snowpiercer – 2013)

Kar küreyici -en iyi filmler
Kar küreyici -en iyi filmler

Güney Koreli ünlü yönetmen Bong Joon Ho’un yönettiği fütüristtik bu filmin başrolünde Chris Evans oynuyor. Artan küresel ısınmayı durdurmak için bir takım bilimsel deneyler yapılmaktadır. 2031 yılında yapılan bir deneyde CW7 adlı bir kimyasal ozon tabakasını onarması umuduyla atmosfere salınmış ve ters tepki sonucu dünya buz devrine dönmüştür. Böyle bir sonucu ön gören Bay Wilford dünya buzul çağına dönmeden önce Snowpiercer adlı trenini yapmış ve felaketten geride kalan az sayıda insanla bu trende yaşamaya başlamış. Bu tren tasarımı gereği iki kesimden oluşturulmuş: 1. Mevki ve Kuyrukçular. Sınıfların adlaından da anlaşılacağı üzere; ezilen, ağır işlerde çalıştırılan ve kötü beslenenler Ayakçı. Lüks içinde yaşayan zenginler ise 1. Mevki. Bu eşitsizlik ve adaletsizlik dayanılmaz seviyeye çıkınca isyan kapıdadır.

2- Gladyatör (Gladiator – 2000)

Gladyatör
Gladyatör

İmparator Marcus Aurelius döneminde Kuzey Ordularının komutanı ve Felix Lejyonlarının generali olan Maximus imparator tarafında çok sevilen yetenekli bir askerdir. Generalin bu yükselişi kendisine düşman biriktirmesine sebep olmaktadır. Bu düşmanların başında İmparatorun oğlu vardır. İmparatorun ölümünden sonra iktidara geçen Commodus, işbirliği teklif eder. Ret cevabı alınca da Maximus’u ve ailesini yok etme emri verir. İnfazı için görevlendirilen iki askeri öldürürken ağır yaralanır ve köle olarak hayatta kalmayı başarır. Efendisi; Maximus’u gladyatör olarak arenaya gönderir. Maximus’un tek bir isteği vardır, ailesinin intikamını almak. Ridley Scott’ın bol ödüllü ve Oscar’lı bu filminde Russel Crowe başrolde.

1- Kanlı Elmas (Blood Diamond – 2006).

Kanlı Elmas - en iyi filmler
Kanlı Elmas – en iyi filmler

Usta yönetmen Edward Zwick’ın elinden çıkmış bir sinema klasiği olan bu filmin başrolünde Leonardo DiCaprio oynuyor. Batı Afrika ülkesi olan Sierra Leone’de geçen bu film, Batılılar tarafından Afrika’nın yer altı ve yer üstü zenginliklerinin nasıl sömürüldüğünü oryantalist perspektifte izleyicilere sunuyor. Oyuncuların başarılı performansları ve ilgi çekici bir senaryosu sebebiyle en çok izlenen ödüllü filimler arasındaki yerini alıyor.

Ülkesindeki isyancı güçlerin köyüne saldırması sonucu ailesini kaybeden Solomon, çalıştırılmak üzere götürüldüğü elmas yatağında irice bir pembe elmas bulur ve elması saklar. Ailesini bulma ve güvenli bir yere götürmesi karşılığında elması Archer’a vermeyi kabul eder. İkilinin mücadelesine genç gazeteci Maddy Bowen da katılır. Film; Sierra Leone özelinde Afrika’nın genel durumunu, istikrarsız ve çatışma ortamında birer piyon gibi kullanılan çocukların acı gerçeğini ustaca izleyicilere sunuyor. [1]

En iyi filmler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu